Ekonomi

JPMorgan’dan yatırımcılara ‘TL’ mesajı: Daha fazlasını alın

JPMorgan, gelişen para birimlerine ilişkin müşterilerine gönderdiği notta da Türk lirasına ilişkin kısa bir değerlendirme yaptı.

JPMorgan Gelişen Piyasalar Stratejistleri Jonny Goulden, Saad Siddiqui ve Tales Padilha tarafından hazırlanan notta, ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ve bilgideki istikrar nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik ölçeğin artırılması ve gelişmekte olan ülke merkez bankalarının para birimlerine yönelik tavsiyesi yer aldı. dış riskler nedeniyle daha temkinli, hatta şahin.

YATIRIMCILARA ‘KİLO ARTTIRIN’ MESAJI

Banka stratejistleri de Türk lirasına ilişkin mevcut tavsiyelerini ‘ağırlığı artırın’ şeklinde tuttu.

JPMorgan daha önceki bir notunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz patikası konusunda daha şahin bir duruş sergileyeceği yönünde tahminlerde bulunmuştu.

JPMorgan’ın küresel gelişen piyasalar hisse araştırma grubunun raporunda değerlendirmelerine yer verilen JPMorgan Türkiye Baş Ekonomisti Fatih Akçelik, 2023 yıl sonu siyasi faiz iddialarını yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkardıklarını belirtti. Akçelik, TCMB’nin faiz karar metnindeki şahin söylemin devam ettiğini, bu nedenle Kasım ve Aralık aylarında 250 baz puanlık faiz artışı beklediklerini söylemişti.

Bankanın 2024 yıl sonu faiz beklentisi yüzde 45’te kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu